Ana Sayfa Yazılar 18 Aralık 2019 461 Görüntüleme

Emzirme Başarısını Artıran Öneriler

Annelik serüveninin başlangıcındaki pek çok yeni anne, emzirmeyle ilgili sorunlar yaşayabiliyor. Emzirmeyi planlayan bir anne adayı ya da yeni doğum yapmış bir anneyseniz bu önerileri göz önünde bulundurarak emzirme sürecini daha sorunsuz hale getirebilirsiniz.

  1. Göğüs ucu yaralarına karşı hazırlıklı olun

Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizi emzirirken göğüs uçlarınız acıyabilir, çatlayabilir, kanayabilir… Bu da sizin motivasyonunuzu etkileyebilir. Daha ilk günden, hatta hamileliğin son haftalarından itibaren lanolin içerikli göğüs bakım kremleri kullanmaya başlayarak göğüs ucu yaralarıyla başa çıkabilirsiniz. Ayrıca yine Joker’de bulabileceğiniz silikon göğüs koruyucuları ile göğüs ucunuzun daha fazla tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

  1. Emzirme pozisyonunu bulun

Göğüs ucu yaraları çoğu zaman yanlış emzirme pozisyonundan kaynaklanıyor. Doğru pozisyonu bulduğunuzda ve bebeğiniz göğüs ucunu rahatça kavramaya başladığında göğüs ucu yaralarının azaldığını fark edeceksiniz. Konforlu emzirme pozisyonu için Joker’in emzirme yastığı modellerinden destek alabilirsiniz.

  1. Sütünüzü sağın

Sürekli bebeğinizin yanında olduğunuz için sütünüzü sağmanızın gereksiz olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ilk aylarda süt üretimini artırmanın yollarından biri de göğüs pompası ile bol bol süt sağmak. Bebeğiniz emdikten hemen sonra sütünüzü sağabilir, sağdığınız sütleri süt saklama poşetlerinde muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede yine ilk aylarda sıkça yaşanan sorunlardan süt kanallarının tıkanmasını ve iltihaplanmasını da önlemiş olursunuz.

  1. Doğru ekipmanı seçin

Süt sağarken zorluk yaşamamak için doğru göğüs pompasıseçimi çok önemli. İkinci el göğüs pompası kullanmak yerine yenisini almak, vakit kazanmak istiyorsanız ikili göğüs pompası modellerine yönelmek süt sağarken veriminizi artırabilir. Sağarak stokladığınız sütleri bebeğinize biberon yardımıyla verirken doğru biberon seçimi yapmanız da önem taşıyor. Anne göğsünü ve doğal emme hissini taklit eden, kavranması kolay biberon modelleri, bebeğinizin biberona alışıp memeyi reddetmesinin önüne geçiyor.

  1. Emzirme dostu kıyafetler giyin

Emziren anneler için özel tasarlanmış emzirme sütyenleri ve emzirirken size zorluk çıkarmayacak kıyafetler seçmek, hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Joker’de bulabileceğiniz hem şık hem de kolay kullanımlı emzirme sütyenleri ile tüm emzirme süreciniz boyunca rahat edebilirsiniz.

  1. Her yerde emzirin

Özellikle ilk üç ayda anne sütünü artırmak için yapılacak en doğru şey, bebeğinizi her fırsatta bol bol emzirmek. Bebeğiniz acıktığında dışarıda da olsanız onun ihtiyaçlarını ertelemeyin. Joker’de rengarenk çeşitlerini bulabileceğiniz emzirme önlüğü modelleri sayesindeaçık havada ya darestoranlarda bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz.

  1. Beslenmenize ve uykunuza özen gösterin

Anne sütünü artırmak için mucize formüllere gerek yok. Günlük kalori tüketiminizi normal zamana göre 500 kalori artırmanız, bol bol su içmeniz ve dinlenmeniz yeterli. Dinlenme kısmının yeni anneler için oldukça zor olduğu ortada ama yine de deneyimli annelerin “Bebek uyurken sen de uyu.” tavsiyesine kulak verebilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar