Ana Sayfa Yazılar 22 Aralık 2018 938 Görüntüleme

EUS İğnesi

Endoskopik ultrasonografi (EUS), sindirim sisteminin alt tabakalarını inceleme imkânı sunan bir yöntemdir. Genel anestezi altında uygulanan EUS; mide, safra kesesi, pankreas ve akciğer gibi organların hastalıklarına teşhis koymak adına geliştirilen ileri teknoloji ürünüdür. Sistem sayesinde sindirim sisteminin duvar katmanları ayrıntılı olarak görülebilmektedir. Ayrıca yemek borusu, mide ve bağırsağın yüzey tabakası altında yer alan tümörlerin gözlemlenip kesin tanıları konulabilmektedir. Bunun için gerektiğinde EUS iğnesi ile biyopsi alınmakta ve hastalıkların erken tanı ve tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

Karaciğer, Safra Kesesi ve Pankreas Hastalıklarında EUS İğnesi ile Biyopsi Yöntemi

EUS işlemi, aslına bakılırsa klasik endoskopiden farklı bir işlem değildir. Ancak Endoskopik ultrasonografi (EUS), normal endoskopiden daha uzun sürebilir. Ortalama 30 dakika kadar süren bu işlem öncesinde hastalar kullandıkları ilaçlar ile ilgili olarak doktoru bilgilendirmelidir. Ayrıca işlem sırasında nadir de olsa kanama ve delinme gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. EUS iğnesi ile biyopsi işlemi sonrasında hastalar birkaç saat izlenir ve taburcu edilirler.

EUS işlemi, deneyimli ellere emanet edildiği sürece oldukça emniyetli bir girişimdir. İşlem sırasında EUS iğnesi ile biyopsi yapılabileceği gibi aspirasyon da yapılabilmektedir. Bu sayede sindirim sisteminden ya da sindirim sistemine komşu organlardan kaynaklanan tümörlerden doku örneği alınabilir. Ayrıca bu yöntem ile tespit edilen kistlerin içi boşaltılabilmektedir.

EUS needle biopsy yönteminin en çok tercih edildiği alanlardan birisi de pankreas hastalıklarıdır. Pankreasın kistik ve solid nodülleri EUS-FNA yöntemi sayesinde rahatlıkla görüntülenebilmekte ve EUS iğnesi sayesinde gerektiğinde biyopsi alınabilmektedir. Ayrıca varsa pankreas kanserinin erken tanısını koyma şansı da bulunmaktadır. Yine günümüzde safra kesesinde ve safra yollarındaki taş ve çamurlar ultrason, BT ve MRI ile görüntülenebilmektedir. Ancak Endoskopik ultrasonografi (EUS), bu yöntemlere göre çok daha iyi görüntüleme imkânı sunmaktadır.

EUS; karın içi lenf bezlerinden biyopsi alınması, bağırsak tüberkülozu, bağırsak lenfoması gibi hastalıkların teşhisinin patolojik tetkik ile konulmasında yararlanılan ve oldukça iyi sonuç veren bir yöntemdir. 30 dakika kadar süren işlem sonrasında ise hastalar 1-2 saat kadar izlenir ve herhangi bir sorun yoksa taburcu olabilir, ertesi gün günlük yaşamlarına devam edebilirler.

http://melekirmak.com/product-details/eus-fna-systems

Yorumlar