Ana Sayfa Anne Bebek 23 Mayıs 2018 838 Görüntüleme

Oyunun İyileştirici Gücü

Bu fırsatı veren haberler.com ve yenikadin.com a teşekkürler. Her hafta çocuğa kadına aileye çocuğa dair ne varsa bir konu paylaşacağım. Geçen hafta bir aile olmak ve bu yola çıkarken düşünülmesi gerekenlerden bahsetmiştim bu hafta ise uzmanlık alanım Oyun terapistliğinin en büyük donesi Oyunu ele aldım. Sanırım bir kaç hafta bu konu devam eder.

Gelin beraber bakalım çocuk ve oyun ile ilgili her şeye.

Oyun eğlenceli bir yanı vardır, bu yüzden çocuklar kendi oyunlarından keyif alır ve çocukların üretici gücünü aktivite eder, çocukların yaşamda karşılaştıkları baş edemedikleri her tür stresi hafifletir, sosyal etkileşimi ve iletişimi teşvik eder. Çocuklar oyun oynarken engellere katlanmayı duygularını düzenlemeyi ve gelişimsel görevlerde başarılı olmayı öğreniyorlar.

Oyun çocuğun dili, oyuncaklar da kelimeleridir der Lary Ganderth ve bu cümlenin sonuna kadar arkasındayım bir oyun terapisti olarak çünkü kelimelerini ve dillerini terapide ben bu şekilde görüyorum. Şahit oluyorum. Böyle dinliyorum onları.

Oyun çocuklar için nefes almak kadar doğal o kadar kolay ki. Onlara oyun oynamasını öğretmeyin bence çünkü onlar en iyi oyunları biliyorlar gözlem yapın bu gerçeği görürsünüz. . Çünkü çocukların özlerinde bu onlar oyun kurucu.

Oyun hemen hemen her kültürde gözlenmiştir. Oyun çocukların gelişiminde hem merkezi hem kritik öneme sahiptir. Oyun ile çocuk problemleri çözmekten ve yeni deneyimlerin fikirlerin ve endişelerin üstesinden gelmekten kaynaklanan bir güç kontrol duygusu sağlıyor. Oyun oynayarak güven duygusunu başarı duygusunu tatmin ediyor.

Oyunun etkisi normal çocuk gelişimine desteklenmesinin çok ötesi etkilere sahip. Bu etkilerden en önemlisi teröpotik (iyileştirici) güce sahip olmasıdır.

Oyuncakların ve oyun malzemelerinin varlığı da çocuğa mekanın ve zamanın diğerlerinden farklı olduğu mesajını verir.

Oyun çocukluk dönemindeki en büyük gelişim bunun için desteklenmeye ihtiyaç var.

Çocuğun ruhunun özgür yansıması olduğunu görüyorum oyun oynarlarken gizli kapaklı maskeli hiçbir şey yok. Özgür bırakılan ruhun kendisini izlemek mümkün.

Oyun önemsiz bir eğlence gibi görülmesinin kırılmaları başladı yetişkinlerde gün geçtikçe bu konuda duyarlılığın artması sevindirici. Oyuncakları çocuklar ifade sembolleri olarak kullanır. Çocuk oyun ile hayatı deneyimler tecrübe eder provasını yapar. Duygularını aktarır kendini ifade eder ve en önemlisi duygu boşaltımı sağlar.

Çocuk oyun ile kendisini ifade eder.

Oyun beraberlik kurulabilecek tek yol sayılabilir. Bunu şiddetle tavsiye ederim oyunlarında olun. Oyun çocuğun iç dünyasını anlamaya vesile olur, onu daha yakından görür anlarsınız.

Çocuk oynadığı oyun ile birçok şey anlatır, kullandığı oyuncak ve oyun malzemeleri ile kendini anlatır, birçok şey anlatır. Yaralarını hayallerini tatmin edemediği duygularını isteklerini oyun ile dile getirme fırsatı bulur.

Yorumlar