Ana Sayfa Güzellik 24 Mayıs 2019 768 Görüntüleme

Güzellik uykusu gerçek midir?

Güzellik uykusu, günlük hayatta bahsedilen fakat yararlı olup olmadığı tartışılan bir husustur. Güzellik uykusunun faydalarından bahsedelim.

CİLDİNİZ KENDİNİ ONARIR

Uykuya daldığınızda vücudunuz, güneşe maruz kalma ve kirlenme gibi olaylardan kaynaklanan günlük hasarları onararak yeni hücreler yaratır. Böylece daha canlı bir şekilde uyanmanızı sağlar.

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN FAYDASINI DAHA İYİ GÖREBİLİRSİNİZ

Yatmadan önce cilt bakım ürünlerini uygularsanız aldığınız ürünün faydasını daha rahat görebilirsiniz.

YENİ KOLAJEN YAPABİLİR

Cildiniz uyku sırasında bu gençleştirme sürecinin bir parçası olarak, yeni kolajen yapar. Kolajen, cilde yapısını ve bütünlüğünü veren ana proteindir. Bu nedenle, yeterli uyku alamazsanız, cildiniz kolajen eksikliği nedeniyle elastikiyetini kaybetmeye başlayabilir.

GÖZ ŞİŞLİĞİNİ GİDERİR

Şiş gözler, bir kişinin yorgun olduğuna dair en belirgin işaretlerden biridir. Ama bu durum iyi bir gece uykusunun ardından güzel sonuçlanabilir.

SAÇLARINIZIN YAPISI DÜZELEBİLİR

Uyku saçlarınıza da fayda sağlar. Uykusuz kaldığınızda kan akışı azalır. Bu da saçlarınızın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin azalması anlamına gelir. Ayrıca, uyku eksikliği vücuttaki stresi artırır ve bu da cildinizin ve saçınızın görünümünü etkileyebilir.

DAHA MUTLU OLABİLİRSİNİZ

İyi dinlendiğinizde vücudunuz çok daha iyi hisseder. Yapılan bir araştırmada, zinde olan insanlar sosyalleşmeye daha meyilli olduğu belirtildi. Kısaca, en iyi yüzünüzü öne çıkarmak istiyorsanız, “güzellik uykunuzu” kaçırmayın.

*Güzellik uykusunu üst seviyeye taşıyabilmek için bazı ipuçlarını takip etmeniz gerekir..

YATMADAN ÖNCE YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN

Bir araştırmaya göre, her gece yüzünüzü temizlemek, sabah yıkamanızdan bile daha önemli. Cildinizi temizlemezseniz, diğer sorunların yanı sıra genişlemiş gözenekler, kuruluk, kızarıklıklar ve sivilce riski görebilmeniz mümkün olacaktır.

NEMLENDİRİCİ KULLANIMI

Herkesin cildi farklıdır. Bu yüzden kullanacağınız rutin nemlendiriciler de farklı olacaktır. Ancak ürünlerinizden hiçbiri aşırı kuruluğa veya tahrişe neden olmamalıdır. Ve cildiniz gece boyunca yeterince nemli kalmalıdır.

SIRT ÜSTÜ YATMALISINIZ

Uyku pozisyonunuz, erken yaşlanan cildin önüne geçme konusunda büyük bir fark yaratabilir. Mümkünse sırt üstü yatmak için kendinizi alıştırmalısınız. Bu aynı zamanda omurga sağlığınız için de bir kazançtır. Ancak uyku pozisyonunuzu değiştiremiyorsanız, en azından yastık kılıfınızı daha yumuşak bir kumaşla değiştirin.

‘UYKU HİJYENİNE’ ÖNCELİK VERİN

Uyumadan önce kişisel hijyen meselelerinizden sonra bir de ‘uyku hijyeni’ dediğimiz bir şey vardır. Bahsettiğimiz bu olay, uykuyu optimize etmek için her akşam kendinize koyabileceğiniz çeşitli alışkanlıklardan oluşur. Yatak odanızı uyku için daha konforlu hale getirmeniz çok faydalı olacaktır. Sessiz, karanlık bir ortamda ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durarak uykunuzu daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Yorumlar