Ana Sayfa Sağlık 29 Mart 2018 406 Görüntüleme

Enginarın bilmediğiniz 9 önemli faydası

Enginarın bilmediğiniz 9 önemli faydası3 gün önce

Bahar aylarının en güzel ve faydalı sebzeleri arasında bulunan enginar, sağlığımıza kattığı inanılmaz yararlarıyla mutlaka tüketmeniz gereken besinler arasında yer alıyor. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak diyete uygun, kalorisi az enginarın bilmediğiniz faydalarını gözler önüne seriyoruz!

Enginar, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde, birçok konuda fayda sağlar. Enginarın kalori ve yağ oranı da düşüktür. Bunun yanı sıra, diyet lifi içerir. Enginarı, diyet programınıza gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

İşte enginar birbirinden önemli faydaları…

Enginar sindirime yardımcı olur!

Yüksek oranda besin lifi içeren enginar yaprakları, bağırsak hareketlerini aktif ederek tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Enginar, sindirim sistemini destekler, kabızlığı önler. Enginarın içerdiği lifler, mide sağlığı için önemlidir. İçerdiği asitler sayesinde, midedeki asit seviyelerini düzenler.

Enginar yüksek kolesterolü düşürür!

Kolesterol üzerinde yararlı bir etkisi olan enginar, yüksek kolesterolü düşürüyor. Yapılan araştırmalar, enginar yapraklarının kötü kolesterolü düşürdüğünü ve kolesterol seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur.

Enginar demir eksikliğini giderir!

Enginar, demir bakımından zengindir. Demir eksiliği nedeniyle yaşanan anemi hastalığına iyi gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde, demir eksikliği ve buna bağlı hastalıklar ortadan kalkar. Aynı zamanda, üşümeyi engeller.

Enginar karaciğerin dostudur!

Enginar, çok etkili bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde, organların sağlığını korur. Yüksek kolesterol sonucu karaciğer, vücudu korumak adına emilim gerçekleştirir ve yorulur. Enginar, kolesterol seviyesini dengelediği için karaciğerin yükünü hafifletir ve safra akışını uyararak toksinlerin atılmasını sağlar.

Enginar idrar söktürücüdür! 

İdrar söktürücü bir etkisi olan enginar, fazla suyun vücuttan atılmasına yardım eder. İçindeki bileşikler sayesinde mesaneyi uyarır ve sıvıların idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Bu yüzden de şişkinliği azaltır ve su tutulmasından kaynaklanan kiloyu vermeye yardım eder. Mesane ve kolon kanseri riskini azaltır. İshal sorunu yaşadığınız dönemde, enginar tüketmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü, ishal bünyede su kaybına neden olur. Enginar ise su kaybının daha da artmasına yol açabilir.

Enginar bağışıklı sistemini güçlendirir!

Enginar, güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, C vitamini deposu bir besindir. Bu sayede, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu serbest radikallere karşı korur.

Enginar mide problemlerini giderir!

Enginar, mideyle ilgili problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Reflü hastalarına iyi gelir. Bağırsak spazmlarını azaltarak mide yanmasını tedavi eder, hazımsızlık, ağrı ve şişkinlik problemlerini ortadan kaldırır. Bulantı ve kusma gibi durumlarda da tedavi edici özelliğe sahiptir.

Enginar kemik sağlığını destekler!

Enginar, K vitamini deposudur. Bu nedenle, kemik sağlığı açısından çok önemlidir. Kemik yapısının zarar görmesini önler. Ayrıca, K vitamini sayesinde, beyin sağlığını destekler. Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Enginar kan hücrelerini iyileştirir!

Enginar, mineraller açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Potasyum ve sodyum içerdiği için, kan hızının düzenli bir seviyede olmasına yardımcı olur. İçeriğindeki bakır da, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve sayılarının artmasını sağlar.

 

loading…

Yorumlar