Ana Sayfa Sağlık 26 Ekim 2018 603 Görüntüleme

Ünlü isimler Koruncuk Vakfı için bir araya geldi

Ünlü manken Demet Şener ve oyuncu Aslı Tandoğan, Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger ile birlikte ekranların sevilen çocuk oyuncuları, Koruncuk Vakfı’na destek için buluştu. Ünlü isimler yaptıkları deneyle balık tüketiminin beyin gelişimine etkilerine dikkat çekti.

Manken Demet Şener ve oyuncu Aslı Tandoğan ile ‘İftarlık Gazoz’ filminin kahramanı Berat Efe Parlar, ekranların sevilen ‘Kıvırcık’ı Alihan Türkdemir, Ufak Tefek Cinayetler dizisinin güzel prensesi Lavinya Ünlüer, Adını Sen Koy dizisinin başarılı oyuncusu Balım Gaye Bayrak, yakışıklı prens Doğancan Sarıkaya Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özer’in moderatörlüğünde Koruncuk Vakfı’na destek için bir araya geldi.

“Çocuk sağlığı ve başarısında Omega3’ün rolünü” vurgulamak üzere bir araya gelen ünlü simalar hep birlikte balıkyağı ile ilgili deney yaptı, annelerle sohbet etti, oyun oynadı.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, Omega-3 yağ asitlerinin çocuklarda beyin, sinir ve retina gelişimine katkıda bulunduğunun bilim dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Çocuğun sağlıklı gelişimi ve büyümesinde özellikle EPA ve DHA açısından zengin beslenmesine önem verilmelidir. Vücuda gerekli Omega3 yağ asitleri vücut tarafından sentezlenemediği için dışarıdan alınması gerekir. Derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen balık yağları EPA ve DHA açısından zengindir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği’ne göre balık yağında bulunan Omega3 yağ asidi DHA, 4-13 yaş çocuklarda beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı oluyor.”

Yorumlar