Ana Sayfa Sağlık 26 Şubat 2019 855 Görüntüleme

“Akıllı lensle gözlükten kurtulmak mümkün!”

Gelişen teknoloji sayesinde katarakt, astigmat, hipermetrop ve gibi göz kusurlarını trifokal lensler yani halk arasında bilinen adıyla akıllı lenslerle tedavi edilebildiğini söyleyen Göz Hastalıkları Doktoru Sinan Albayrak, “Daha öncesinde monofokal denilen tek odaklı merceklerle hastalarımızı tedavi ediyorduk. Ancak bu merceklerde hasta sadece belirli mesafeyi net görebiliyordu. Şu anda üç odak noktalı mercekler başarılı olarak kullanılabiliyor” dedi.İlişkili Haberler

  • “Akıllı lens” için gereksiz katarakt ameliyatı mı yapılıyor?

Trifokal lenslerde üç farklı odak noktası bulunduğu için yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemlerine tek bir lens ile çözüm üretebildiğini aktaran Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sinan Albayrak, özellikle doğru hasta seçimi yapıldığı zaman çok başarılı sonuçlar alınabildiğini belirtti.

AKILLI LENSLER KİMLERE UYGULANAMAZ?

Akıllı lensleri en çok 40 yaş ve üzeri hasta grubunun tercih ettiğini belirten Dr. Albayrak, bu uygulamanın tüm hastalara uygun olmadığını, şaşılık ve sarı nokta gibi rahatsızlıkları olanların bu uygulamadan faydalanamayacaklarını belirtti.

AKILLI LENS AMELİYATI NASIL YAPILIR?

“Akıllı lens operasyonunun yaklaşık 10- 15 dakika sürdüğünü ifade eden Albayrak, “Operasyon sırasında hastanın sahip olduğu doğal mercek yerinden çıkarılarak onun yerine hastanın tercihine göre iki odaklı ya da üç odaklı mercek yerleştirilir. İşlem ufak kesiler kullanılarak yapıldığı için göze dikiş atılmamakta ve operasyon sonrası hasta günlük hayatına hızlıca geri dönebilmektedir” dedi.

Yorumlar