Ana Sayfa Sağlık 29 Mart 2018 478 Görüntüleme

Bahar hastalıklarından korunmanın yolları

Bahar hastalıklarından korunmanın yolları9 saat önce

Bahar aylarında, mevsim geçişleri nedeniyle bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Isınan havayla birlikte, enfeksiyona neden olan bakteriler çoğalır. Peki, bahar hastalıkları nelerdir? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, bahar hastalıklarından korunmanın yollarını açıklıyoruz. Özel haberimiz sayesinde edineceğiniz değerli bilgilerle, baharı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Beslenme düzeni ve mevsim değişiklikleri, bağışıklık sistemini etkiler. Uzun ve soğuk kış günlerinin ardından, güneşle birlikte hastalıkların ortadan kalktığını düşünebilirsiniz. Ancak, ilkbaharla birlikte kendinizi yorgun hissedebilir, alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilir, solunum problemleri yaşayabilirsiniz. İşte bahar hastalıkları ve bu hastalıklardan korunmanın yolları…

Bahar yorgunluğu ve depresyon

Sabahları halsiz ve yorgun uyanıyorsanız, sürekli uyku halindeyseniz, baş ağrısı çekiyorsanız, depresyon ya da bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumun en iyi çözümü, dışarı çıkıp temiz havada egzersiz yapmaktır. Uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Beslenme düzeni de, bahar yorgunluğunu ve depresyonunu tetikler. Baharla birlikte, sıvı tüketimini artırmalı, vitamin ve mineral bakımından zengin mevsim meyvelerini ve sebzelerini sıklıkla tüketmelisiniz. Ayrıca, uykusuz kalmamalı, uyku düzeninizi gözden geçirerek iyileştirmelisiniz.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Bahar aylarında artan sıcaklık, rüzgar gibi hava koşulları, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Bu enfeksiyonlar, ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nezle, ses kısılması, kulak ağrısı, geniz akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için, dengeli beslenmek, bol su içmek, uykusuz kalmamak gerekir.

Bahar alerjisi

Bahar ayları özellikle polenlere alerjisi olanlar için zor geçer. Polenler ve tozlar bahar aylarında artar ve nefes darlığı, burun tıkanıklığı, kaşıntı gibi sorunlara yol açar. Bahar alerjisini önlemek adına, bu dönemlerde park, bahçe gibi ağaçlık yerlerde bulunmamalısınız. Alerjik reaksiyonlar günlük rutininize engel olacak seviyeye gelirse, doktorunuza danışarak alerji hapı kullanabilirsiniz.

Cilt problemleri

Özellikle ilkbahar aylarında, ciltte yanma, kaşıntı ve kızarıklık görülür. Halk arasında kurdeşen olarak bilinen bu rahatsızlığa ürtiker denir. Polenlerin artmasıyla cilt reaksiyon göstermeye başlar. Bunu önlemek için, kıyafetlerinizi balkonda veya bahçede kurutmamaya özen gösterin. Eve döndüğünüzde hemen kıyafetlerinizi değiştirin ve ılık bir duş alın. Son olarak, alerjik reaksiyonlara sebep olan etkenlerden korunmak için doktorunuza danışarak tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bahar hastalıklarından korunmak için öneriler:

  • Meyve ve sebze tüketirken mevsiminde olanını ve en doğalını tercih etmeye çalışın. Erik, çilek gibi hormonlu yetiştirilen meyvelerden uzak durun.
  • Günde 2,5-3 litre su için. Su içme alışkanlığına sahip değilseniz, tıklayın ve sağlıklı bir yaşam için su içme rehberini okuyun!
  • Bahar aylarındaki ısı değişiklerini göz önünde bulundurarak giyinin. Çok kalın kıyafetler giymek yerine, ince katlar halinde giyinmeye çalışın.

Bahar hastalıklarından korunmanın yollarını öğrendiniz. Hastalığınızın uzun sürmesi halinde, mutlaka bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Hamilelikte bahar alerjisi nasıl geçer?

Bahar yorgunluğundan hemen kurtulun!

Baharda yenilenmek için öneriler

loading…

Yorumlar