Ana Sayfa Moda 23 Mayıs 2018 559 Görüntüleme

Yeni Aldığınız Kıyafetleri Yıkamadan Giymeyin!

Yeni kıyafetleri yıkamadan giymek ölümcül sonuçlara neden olmaz ama başınıza tatsız dertler açabilir. Eğer bu konuda gerekli özeni göstermiyorsanız bu yazıdan sonra fikrinizin değişeceğine eminiz.

Sadece Mağaza Değil, Çevrimiçi Alışverişe de Dikkat

Eğer kıyafetinizi mağazadan satın alıyorsanız bu kıyafeti sizden önce birilerinin de denediğini tahmin ettiğinizi düşünüyoruz. Bu bile başlı başına bir sorun yaratma ihtimali taşırken internet üzerindeki yaptığınız alışverişlerde bu sorunu görmezden geliyor olabilirsiniz. Peki çevrimiçi aldığınız ürünlerin size ulaşana kadar kimlerin dokunduğuna dair net bir fikriniz var mı?

Yeni Aldığın Kıyafetlerden Önce Sağlığınızı Düşünün

Sizi ürkütmeyiz istemeyiz fakat yeni kıyafetleri yıkamadan giymek konusunda dikkatlı olmakta fayda var. Çünkü bir kıyafet aracılığıyla birtakım bakterilerin, mantarların, virüslerin ve enfeksiyonların size geçme ihtimali var. Bunu sadece biz de değil, uzmanlar da söylüyor. Evet, bu çok küçük bir ihtimal ama biraz daha tedbirli olmaya neden karşı olasınız ki?

Yeni Kıyafetlerde Kimyasal Var

Giysi, kumaş türüne ve bakım talimatlarına göre etiketlenir ancak içeriklerine dair bir bilgi yoktur. Belki de olmalıdır, değil mi? Hemen hemen tüm giysiler, cildinize temas ettiğinde tahrişe neden olabilecek ve derinizde emilim gerçekleştirebilecek kimyasal içeriklere sahiptir.

Konunun uzmanları kıyafetlerin nakliye sürecinde küf ve nemi önlemek amacıyla birtakım kimyasallar kullanıldığını doğruluyor. ve bu kimyasalların insan derisiyle sorun yaratabileceğinin altını çiziyor. Bu konuda Amerika’da üretilen ürünlerde denetim mevcut ama satın aldığımız kıyafetlerin büyük bir çoğunluğunun başka bir ülkede üretildiğini unutmayın.

Yeni aldığınız kıyafetleri yıkamak bu sorunları çözmenin en temel çözümü. Özellikle bebek ve çocuk kıyafetlerinde bu konuda özenli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bebek ve çocukların cildi doğuştan itibaren bir yetişkin cildine göre daha hassas olduğu bilinen bir gerçek.

O zaman hepimiz çamaşır makinesine gidiyoruz!

Yorumlar